Психологтың алғашқы кеңесі

Сіз өзіңіздің қиындықтарыңызды психологпен талқылауды ойлайсыз, бірақ бұл шешім әлі толық жетілмеген бе? Мүмкін, бұл ақпарат сізге шешім қабылдауға көмегін тигізеді және сіз Практикалық психология орталығының психологына жазыласыз.

Мен кеңес алуға дайындалуым керек пе?

Бірінші кеңеске дайындалудың қажеті жоқ. Тек келіңіз. Егер жоспарларыңыз кешіктірілсе немесе өзгерген болса, бұл туралы мүмкіндігінше ертерек психологқа хабарлаңыз. Сіз маманға сұрақтар қойып, не туралы сөйлесуді таңдай аласыз. Сіз өз сезімдеріңізді көрсете аласыз, жылай аласыз, тіпті қаласаңыз, үнсіз бола аласыз.

Консультацияда не болады?

Сіз кіріп, ұсынылған орындыққа отырасыз және сізді не мазалайтыны туралы психологпен сөйлесесіз. Барлық консультациялар ауызекі түрде өтеді. Психолог сізге кішігірім арт-терапевтік әдістерді ұсына алады, мысалы, сізден қағазға бірдеңе салуды немесе метафоралық ассоциативті карталармен жұмыс істеуді, суретті ойша ұсынуды, тізімді саралауды немесе тест тапсыруды сұрайды. Жұмыстың әртүрлі формалары сіз қарастырған мәселені шешудің ең қолайлы жолдарын табуға бағытталған.

Қандай мәселелермен келуге болады?

Кез келген.

Менің проблемам психологтың көмегіне жүгіну үшін жеткілікті маңызды екеніне күмәнім бар. Психолог маған келудің қажеті жоқ еді деп айта ма?

Келіп және сізді мазалайтын мәселені талқылау ең дұрыс шешім. Көбінесе адам өзімен болып жатқан оқиғалардың ауырлығын бағаламайды, көмек немесе кеңес алу туралы ойлағанда ыңғайсыздықты сезінеді, оны өзі жеңу керек деп санайды. Бірақ егер Сіздің сұрағыңыз өте қарапайым болса, сіз оны әлдеқашан өзіңіз шешер едіңіз, солай емес пе? Ұялмаңыз және келіңіз. Сіздің психологиялық жайлылығыңызға қатысты кез-келген сұрақ өте маңызды.

Мен өз жағдайым туралы айту үшін сөздерді табу қиынға соғады және менімен не болып жатқанын жақсы түсіндіре алмаймын деп қорқамын.

Егер сіздің проблемаңыз туралы сөйлесуді бастау қиын болса, психолог Сізге жетекші сұрақтар қою арқылы көмектеседі. Егер түсініксіз сәттер қалса, онда сіз әрқашан суретті толықтыра аласыз, түсіндіре аласыз және бір-біріңізге қосымша сұрақтар қоя аласыз. Бұл сізді алаңдатпасын.

Менің проблемамды шешу үшін психологпен бір кездесу жеткілікті ме?

Кейбір жағдайларда бір кеңес жеткілікті, ал басқаларында бірнеше рет келу пайдалы болады. Сіз іс-әрекеттің бағытын шешіп, бір-екі кездесуде нақты мақсатқа жету үшін қадамдық жоспар құра аласыз. Қандай да бір ішкі жанжалды шешу, қарама-қайшы тілектеріңізді үйлестіру, сөзсіз жақсы шешім жоқ жағдайда таңдау жасау үшін одан да көп уақыт қажет. Іс-әрекеттің жаңа, тиімді әдісін үйрену үшін дағдыларды қалыптастыру үшін ұзақ уақыт қажет. Сізге қанша кездесу қажет болатыны жайлы консультацияда талқылайтын боласыз.

Менің психологқа барғанымды білгенде, айналам мені біртүрлі деп санайды деп алаңдаймын. Бұл қалай болуы керек?

Әдетте, дені сау адамдар психологқа жүгінеді, оларға қандай да бір себептермен өз өмірлерінде оларға сәйкес келмейтін нәрсені өзгерту қиын. Қолдау сұрау-бұл күшті адамның ақылға қонымды шешімі, бұл жағдайда көмек жақсы ресурс, өзгерістер мен мәселелерді шешуге қолдау бола алады. Сонымен қатар, сіз психологпен талқылайтын барлық нәрсе құпия болып табылады және сіз бен біздің маман арасында оның кеңсесінің қабырғасында қалады. Психолог Сізге не болып жатқанын, өзіңізді қалай сезінетініңізді, неге басқаша емес, дәл осылай әрекет ететініңізді түсінуге көмектеседі, күшті, сабырлы, көңілді болу жолдарын табуға, қиындықтардан өтуге көмектеседі.

Қабылдау қанша уақытқа созылады және жиі келу керек пе?

Қабылдау ұзақтығы - 50 минут. Тұрақты кездесулердің оңтайлы жиілігі аптасына 1 рет.

Кім жүгіне алады?

Біздің ЖОО-ның ақылы негізде немесе грантта оқитын әрбір студенті кез келген бакалавриат, магистратура курсында өтініш бере алады. Бұл тегін.

Қалай жазылуға болады?

Сіз WhatsApp-қа 8 747 51 39 919 хабарлама жіберу арқылы кездесуге жазыла аласыз.

Естеріңізге сала кетейік, А.Байтұрсынов атындағы ҚӨУ студенттерінің практикалық психология орталығы студенттер үшін үнемі түрлі іс-шаралар өткізеді.